Trądzik


Trądzik pospolity jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń skóry, którymi zajmuje się medycyna. Choroba ta, o różnym stopniu nasilenia, dotyka głównie osób młodych między 12 a 18 rokiem życia. W okresie dojrzewania cierpi z jego powodu aż 95% chłopców i 85% dziewcząt. Ale cierpią na niego też dorośli ludzie. Czasem zmiany skórne utrzymują się (lub dopiero pojawiają!) po 30., a nawet po 35. roku życia. Istnieją różne rodzaje trądziku. Nasz blog poświęcony jest głównie trądzikowi młodzieńczemu.


Trądzik młodzieńczy (łac. Acne vulgaris) – jest to powszechnie spotykana wśród młodzieży choroba skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy to pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku).


Zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami, są głównym objawem trądziku. Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie (szczególnie z gatunku Propionibacterium acnes), zawsze obecne na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne, a ich środku pojawia się "ropa".

Trądzik jest chorobą bardzo często niedocenianą i lekceważoną przez lekarzy, choć bardzo często stanowi ogromny problem dla samego pacjenta, znacznie ograniczając jego jakość i komfort życia. Fakt, że w większości dotknięte chorobą są młode osoby w okresie dojrzewania, ma kolosalne znaczenie, gdyż właśnie w tym czasie wygląd nabiera szczególnego znaczenia. I mimo tego, że trądzik nie zagraża życiu, to jednak w dużym stopniu wpływa na samopoczucie osoby nim dotkniętej. Osoby cierpiące na to schorzenie często mają kompleksy na punkcie własnego wyglądu, niską samoocenę i tracą pewność siebie. Trądzik może ponadto prowadzić do ogólnego zniechęcenia i izolacji od rówieśników. A przecież w tym wieku powinno się tryskać energią i szczęściem.

Walka z trądzikiem nie jest łatwa i bardzo często wymaga od osoby chorej wielu wyrzeczeń i starań aby ją wygrać. Z trądzikiem najlepiej walczyć całościowo przy użyciu wielu środków, z których każdy odpowiada za daną przyczynę powstawania trądziku. Każda młoda osoba, która ma trądzik wie jednak, że pozbycie się go jest warte każdych środków bo mając piękną i czystą skórę zyskuje się dużo większe zainteresowanie płci przeciwnej oraz jest się lepiej postrzeganym przez ludzi.

5 Responses so far.

  1. Unknown says:

    Artykuł pierwsza klasa. Brawo - cały temat doskonale został potraktowany:) Ja polecam też artykuł na temat trądziku młodzieńczego, ktory może być uzupełnieniem wymienonych tutaj informacji. Sam wiele się z niego dowiedziałem. Pozdrawiam wszystkich walczących z trądzikiem.

  2. Unknown says:

    Jak wiemy zaskórnik powstaje w wyniku zatkania porów.. A co powoduje zatknie porów, że powstaje zaskórnik ? Czy jest to bród, kusz, bakterie ??

  3. Faith says:

    Zatkane pory są spowodowane regenerowaniem się komórek skóry, które wypierają zniszczone komórki, które to z kolei zatykają pory skóry i mieszki włosowe. Później wystarczy tylko kontakt z brudem i bakteriami a zatkane pory zamieniają się w stan zapalny oraz kłopotliwe i bolące pryszcze.

  4. Unknown says:

    Hmm bo w moim przypadku pracuje jako roboty wykończeniowe w budownictwie, i jak wiadomo co się dzieje, jakie jest powietrze i wgl co się robi. I czy w takim przypadku nie można uniknąć trądziku i zaskórników? Jakie zrobić najlepsze oczyszczanie po takiej robocie, żeby nie powstał jaki kolwiek zaskórnik i pryszcz? Bardzo ważne to dla mnie.

  5. Unknown says:

    Ale jak leczyć trądzik?

Dodaj komentarz