Dlaczego i jak powstaje trądzik?

Wielu z Was zapewne zadaje sobie pytanie: "dlaczego własnie ja muszę mieć ten okropny trądzik? Dlaczego mnie to spotkało?". 

Przyczyny powstania trądziku nie są jeszcze ostatecznie zgłębione. W większości przypadków jego występowanie spowodowane jest wpływem hormonów, typem cery oraz dziedzicznością.

Odmawianie sobie niektórych potraw, czy peelingowanie twarzy, co 15 minut, nie zmieni Twoich predyspozycji do wystąpienia tego kłopotliwego, brzydkiego, a czasem nawet bardzo bolesnego problemu. 

Jeśli Twoi rodzice w młodości mieli trądzik prawdopodobnym jest, że i Ty będziesz go miał. Jak na razie nie wymyślono jeszcze szczepionki przeciw trądzikowi lub innych środków zapobiegających jego wystąpieniu. Możemy jedynie walczyć z trądzikiem, który już niestety musiał pojawić się na naszej skórze i od tego jest nasz blog aby wygrać z nim szybko i skutecznie. Chcę też jednak przybliżyć Wam naukową stronę naszego problemu.

Do głównych przyczyn pojawiania się trądziku należą:

• Hormony
Trądzik pospolity u młodzieży rozpoczyna się wraz ze wzmożoną aktywnością hormonów. Podczas okresu dojrzewania chłopcy i dziewczęta produkują duże ilości androgenów, męskich hormonów płciowych – między innymi testosteronu. Hormony te sygnalizują naszemu ciału, aby zaczęło wydzielać więcej sebum, substancji nawilżającej naszą skórę co powoduje zaburzenia w oczyszczaniu ujść mieszków włosowych i w konsekwencji tego zapychanie porów w naszej skórze.

• Bakterie
Wydzielane w dużej ilości sebum blokuje ujścia mieszków włosowych – w szczególności tych znajdujących się na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. W zatkanych ujściach mieszków dochodzi do silnego namnażania się bakterii. Nadmiar sebum powoduje pojawianie się białych i czarnych krostek  na powierzchni skóry – czyli powstanie tzw. niezapalnej formy trądziku. Zdarza się, że ściany mieszka włosowego pękają z powodu zbyt dużej ilości sebum. Gdy to się stanie, sebum przecieka do okolicznych tkanek lub formuje krostę, powstaje tzw. zapalna forma trądziku. Następnym etapem jest powstanie torbieli, która w przypadku rozerwania może pozostawić czasową lub trwałą bliznę.

• Czynniki genetyczne
Genetyczne problemy z trądzikiem nie występują zawsze jednak jeśli rodzice mają lub mieli problemy z cerą możliwym jest, że również ich dziecko będzie je miało. Nie jest to jednak regułą i zależy od szczęścia lub nie w otrzymaniu odpowiednich genów.

Higiena
Niektórzy ludzie mają bardziej “tłustą” cerę niż inni. Pot nie powoduje trądziku, nie jest konieczne natychmiastowe mycie się po każdym wysiłku fizycznym, w strachu, że pot zatka ujście gruczołów. Ponadto nadmierne mycie może podrażniać i wysuszać skórę.

• Stres
Niektórzy bardzo martwią się swoimi krostkami, bliznami i grudkami oraz tym, że ich cera nigdy nie będzie mieć idealnego wyglądu. Powoduje to u nich stres i złe samopoczucie. Sam stres nie odgrywa jednak bezpośredniej roli w patogenezie trądziku.

• Leki
Niektóre leki mogą nasilić, a inne nawet być przyczyną trądziku. Są to na przykład leki zawierające jodynę, bromki, hormony sterydowe (zarówno zapisywany przez lekarzy prednizon jak i nielegalne środki stosowane przez niektórych kulturystów). Trądzik spowodowany przez leki należy jednak do rzadkości i nie jest często spotykany.

• Leki hormonalne
Stosowanie leków hormonalnych może nasilać lub łagodzić trądzik zależnie od cech indywidualnych danej osoby jak i rodzaju przyjmowanych hormonów. Bardzo rzadko zdarza się aby przyjmowanie hormonów wywoływało trądzik, choć jest to możliwe.

• Kosmetyki
Większość produktów do pielęgnacji skóry nie powoduje zamykania porów. Z szeregu kosmetyków wybieraj te, które są produkowane na bazie wody i nie mają w swoim składzie tłuszczu jeśli posiadasz skórę skłonną do przesuszania lub przetłuszczania. Codziennie stosuj polecane przez nas kosmetyki.

• Obtarcia
U niektórych pacjentów trwały nacisk wywierany przez noszenie hełmów, czy wąskich kołnierzyków może nasilać trądzik oraz powodować zaczerwienienia. Zależnie od materiału użytego do produkcji ubrania objawy mogą być większe lub mniejsze. Najlepiej nosić ubrania wytworzone w stu procentach z bawełny lub ewentualnie uszlachetnionej bawełny np. kaszmirem.

• Wykonywany zawód 
U osób narażonych w miejscu pracy na smary i różnego typu ciecze chłodzące mogą częściej pojawiać się zmiany trądzikowe. Również inne środki chemiczne np. używane do czyszczenia mogą być przyczyną trądziku.

Wiemy już jak i dlaczego trądzik pojawia się na naszej skórze. Przyczyn jak sami widzicie może być wiele, więc nie należy użalać się nad sobą bo trądzik jest schorzeniem powszechnie spotykanym w społeczeństwie. Nikt z nas oczywiście nie chce go mieć i od tego jest ten blog - aby powiedzieć Wam jak skutecznie walczyć z trądzikiem i pokonać go.

2 Responses so far.

  1. Karolina says:

    Czynników wpływających na zanieczyszczenie jest tak dużo jak włosów na głowie. Niestety ten problem tyczy się dużej części osób. Mój chłopak miał straszne pryszcze, pomagałam mu wybrać najlepsze antidotum, poczytaliśmy opinie, dopytaliśmy aptekarek i poleciły nam tabletki 4akne. Twarz mojego lubego jest teraz nie do poznania. W końcu stał się bardziej pewny siebie i zadowolony z życia.

  2. Ja zauważyłam dużą poprawę jeśli chodzi o trądzik odkąd zaczęłam używać żelu różowego Mediqskin. Ma w składzie klindamycynę i kwas retinowy i dzięki temu naprawdę świetnie radzi sobie z pryszczami

Dodaj komentarz